Aktualności

Strona głównaseparator Aktualności
Spacer botaniczno - przyrodniczy Eko Warta
26 lipca 2022

Relacja ze spaceru botaniczno – przyrodniczego 9 lipca 2022r. w ramach Programu Eko Warta Cementowni Warta S.A.

Wczesne lato to czas szczególnej obfitości jeżeli chodzi o rośliny– można je podziwiać lub poznawać, ale także zbierać w celach kulinarnych, kosmetycznych czy leczniczych.

Na pierwszy spacer w ramach programu Eko Warta (spacer botaniczno – przyrodniczy)  wybraliśmy obfity w bujną zieleń obszar nadwarciański w Bobrownikach.

Na początek spotkaliśmy się przed Biurowcem Cementowni Warta S.A., aby wspólnie wyruszyć w okolice Żabiego Stawu gdzie rozmawialiśmy o takich roślinach jak karbieniec pospolity, tojeść pospolita czy pałka wodna.

Nie zabrakło elementu entomologicznego, ponieważ udało się nam przyjrzeć z bliska przepięknym chrząszczom z rodziny Chrysolina. Nauczyliśmy się też rozróżniać dwa gatunki występującej w naszym kraju czeremchy: pospolitą i amerykańską. Omówiliśmy przy okazji przystanku przy dębie, jak robi się kawę żołędziową. Opowiedzieliśmy też o jarzębie pospolitym, babce lancetowatej i zwykłej.

Kiedy szliśmy polną drogą, naszą uwagę przyciągnęły podobne do ostów chabry łąkowe, żółte kocanki piaskowe i przepiękna szałwia okręgowa, na kwiatach której przysiadało kilka gatunków lokalnych motyli, m.in. czerwończyki czy karłątki.

Na kolejnym przystanku, w drodze na górę św. Genowefy znaleźliśmy nie tak często możliwe do zaobserwowania pasożytnicze rośliny bezzieleniowe żyjące na grzybach (korzeniówki pospolite). Nie zabrakło delikatnych osobników pajęcznicy pospolitej i ciemiężyka białokwiatowego. Opowiedzieliśmy sobie, skąd się wzięła nazwa żmijowiec, jakie rośliny przydają się, kiedy zostaniemy pogryzieni przez komary (trędownik bulwiasty), a jakie można zaparzać na delikatną i smaczną herbatkę (liście i kwiaty rzepiku pospolitego). Pochyliliśmy się nad różanymi galasami wytworzonymi pod wpływem larw szypszyńca różanego (rodzaj błonkówki) i podziwialiśmy aromatyczne dywany macierzanek. Spotkaliśmy nawet na swojej drodze żerującą zwykle na padlinie omarlicę tarczowatą zwaną ścierwcem.  

Świetne warunki pogodowe sprzyjały wydłużeniu trasy wycieczki.

Podczas spaceru spotkaliśmy uczestników zawodów sportowych – ultramaratonu oraz maratonu rowerowego ścieżkami Załęczańskiego Parku Krajobrazowegodopingując ich podczas zmagań i ciężkiego wyścigu serdecznymi słowami oraz oklaskami.

Na temat kolejnego spaceru botaniczno-przyrodniczego 10 września 2022r. znajdą Państwo wkrótce informacje na stronie internetowej Cementowni Warta S.A.

lista aktualności