Działalność społeczna

Strona głównaseparator Działalność społeczna
Warciańskie kolędowanie
23 grudnia 2010

Czas świąteczny to czas radości, zabaw i śpiewu. Szczególnie teraz uwagę przykuwa tradycja, a zwłaszcza jej kulturalny charakter, którego obrazem często jest kolędowanie. Najczęściej śpiewamy w domowym zaciszu pielęgnując rodzinne wspomnienia lecz nie tylko. Tegoroczne kolędowanie nad Wartą to festiwale i koncerty, w których chętnie uczestniczą zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

W dniach 11-12 stycznia odbył się II Międzypowiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Działoszynie, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Raciszynie pod kierunkiem dyrektora Radosława Marczaka oraz Urszuli Smolarek i Iwony Maciejewskiej. Najważniejszym celem festiwalu było zachęcenie dzieci i młodzieży do prezentacji swoich umiejętności wokalnych we wspólnym śpiewaniu kolęd.

Festiwal nie mógłby się jednak odbyć bez przychylności i pomocy swoich patronów, którzy z nieudawaną przyjemnością wsłuchiwali się w repertuar młodych artystów. Mecenasi honorowi w osobach Beaty Mateusiak-Pieluchy Starosty Powiatu w Pajęcznie, Krzysztofa Piekarza Burmistrza Miasta i Gminy w Działoszynie, Dariusza Gawlaka Prezesa Zarządu Cementowni Warta S.A. w Trębaczewie, Wisławy Tyka Prezes Nadwarciańskiego Banku Spółdzielczego, państwa Witkiewiczów, Ostrycharzów, Podlewskich, Korkusów, księdza Marka Głębockiego, Jacentego Jończyka wraz z patronami medialnymi otrzymali pamiątkowe statuetki.

"Cementownia Warta jest przedsiębiorstwem o wysokiej odpowiedzialności społecznej dlatego uczestnictwo w przedsięwzięciach tego typu jest dla nas zaszczytem. Ufundowaliśmy Grand Prix - 32" telewizor LCD - w przekonaniu, że ta Wielka Nagroda zmotywuje laureatów do dalszej wytężonej pracy przynoszącej uznanie naszej małej ojczyźnie. Wspieramy i nadal pragniemy wspierać organizatorów oraz młodych artystów zwłaszcza, że - jak było widać w tegorocznej edycji festiwalu - poziom artystycznych umiejętności podnosi się." - powiedział Dariusz Gawlak w imieniu patrona strategicznego Cementowni Warta S.A.

Uczestnicy dopisali - ponad 300 wykonawców wzięło udział w przesłuchaniach pierwszego dnia festiwalu. "Poziom artystyczny wykonywanych utworów jest bardzo wysoki. Zdarzało się, że mięliśmy nie lada kłopot z przyznaniem zwycięskich miejsc, choć najlepsi byli bezkonkurencyjni" - powiedziała Zofia Szymanek członek jury. "Budującym jest różnorodność wykonywanych utworów oraz urozmaicanie występów instrumentami, które zazwyczaj stanowią nie lada wyzwanie dla artysty" - dodała ekspert w sprawie emisji głosu.

Uczestnicy imprezy oraz towarzyszący im rodzice i przyjaciele wypełnili do ostatniego miejsca Miejsko-Gminny Dom Kultury w Działoszynie dając tym samym do myślenia organizatorom czy aby w przyszłym roku wszyscy się tutaj zmieszczą? Jak zapewnił dyrektor Radosław Marczak kwestie techniczne przy organizowaniu trzeciej edycji festiwalu będą wzięte mocno pod uwagę.

Wręczone dyplomy oraz nagrody rzeczowe sprawiły młodym wykonawcom wiele radości. Listę uhonorowanych za swoje umiejętności wokalno-instrumentalne publikujemy obok. Sponsorzy docenili również wkład wyróżniającego się instruktora, Starosta Beata Mateusiak-Pielucha wręczyła podziękowania Andrzejowi Freusowi, którego liczni podopieczni zyskali sympatię publiczności.

Spontaniczne odśpiewanie kolędy przez wszystkich zgromadzonych zwieńczyło dzieło jakim niewątpliwie był II Międzypowiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Dziennik Łódzki

Echo Powiatu Pajęczańskiego

Echo Powiatu Pajęczańskiego

Pliki do pobrania
lista aktualności