Działalność społeczna

Strona głównaseparator Działalność społeczna
Cementownia Warta na bursztynowym szlaku
06 lipca 2011

W dniach 7-9 września odbyło się pierwsze Europejskie Święto Bursztynu - uroczystość, której tematem przewodnim jest bursztyn. Bogate dzieje bursztynu od lepkiej żywicy w bursztynodajnym lesie aż do baryłki znajdowanej na plaży złożyły się na wyjątkowy urok "polskiego" bursztynu bałtyckiego transportowanego przez kupców bursztynowym szlakiem, który zimą wiódł zamarzniętymi rzekami - również rzeką Wartą.
Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy zaprosiło Cementownię Warta do udziału ze względu na bliskość Warty oraz fakt iż wkopany kamień milowy Bursztynowego Szlaku pochodzi z działoszyńskiego trawertynu.
Główne obchody odbyły się przed wieluńskim muzeum, a w programie znalazły się ciekawe, bursztynowe akcenty: jarmark kolekcjonerski, otwarcie wystawy "Dzieje bursztynu" w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, inscenizacja legendy "Jak powstał bursztyn". Obok tematu przewodniego tegorocznego święta można było przyjrzeć się m.in. pokazom legionistów rzymskich, gladiatorów, grup wojów występujących w aktualnych na owe czasy strojach.
Wśród atrakcji znalazło się także bicie denara wieluńskiego z czasów Władysława Polczyka - gratka dla kolekcjonerów.

lista aktualności