Działalność społeczna

Strona głównaseparator Działalność społeczna
Region - Przemysł - Ekologia
06 lipca 2011

W dniach 10-11 marca 2008 roku odbył się konkurs ekologiczny pod nazwą Region - Przemysł - Ekologia, którego nadrzędnym celem jest praca z młodzieżą kształtująca umiejętności prowadzenia demokratycznych dyskusji na tematy ważne jakim jest np. ochrona środowiska i rozwój gospodarczy regionu.

To istotne wydarzenie edukacyjne spotkało się z dużym zainteresowaniem Zarządu Cementowni Warta SA, który chętnie przyjął zaproszenie do uczestniczenia w debacie.

Debata dotycząca problemu wpływu zakładów przemysłowych na lokalne środowisko toczyła się w gronie otwartych na dyskusję osób: Dariusza Gawlaka Prezesa Zarządu Cementowni Warta SA, Eugeniusza Milczarskiego dyrektora Sieradzkich Parków Krajobrazowych, Krzysztofa Piekarza Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyn, Krystyny Mikita dyrektora Ośrodka Nadwarciański Gród, Arkadiusza Górczyńskiego dyrektora Gimnazjum w Działoszynie oraz przedstawicieli szkół gimnazjalnych w Działoszynie, Pajęcznie i Trębaczewie.

Rzeczowa dyskusja umożliwiła wyjaśnienie kluczowych zagadnień związanych z działalnością cementowni oraz wymianę ważnych informacji dotyczących działań proekologicznych największego na tym terenie zakładu.

- Wdrażając program zmniejszający oddziaływanie zakładu znaleźliśmy się w grupie kilku podmiotów gospodarczych, które otrzymały na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W przeciągu trzech lat 2006-2008 założyliśmy między innymi zwiększenie ilości filtrów, polepszenie hermetyzacji procesu, zwiększenie jego niezawodności. Za ten program dostaliśmy wyróżnienie "Firma Przyjazna Środowisku" od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - mówił Dariusz Gawlak.

W trakcie rozmów poruszano tematy związane z ochroną środowiska w ujęciu lokalnym jak np. dalsze losu kamieniołomu w Trebaczewie, ale także w ujęciu szerszym jak stosunek Gminy Działoszyn oraz innych jednostek samorządowych do zrównoważonego rozwoju.

Poważne traktowanie pytań zadawanych przez młodzież, rzeczowe odpowiedzi i przyjazna atmosfera pozytywnie zapisały się w pamięci uczestników.
Prezes Dariusz Gawlak wyraził nadzieje na dalsze zgłębianie tych tematów w kolejnych edycjach konkursu.

lista aktualności